
Egyetemisták a rezsidémon nyomában: A hazai épületkorszerűsítés kudarca
Ismeretterjesztő videónkban a hazai lakásállomány korszerűsítésével és az energiaproblémákkal foglalkozunk a rezsicsökkentés viszonylatában.
A Mozaik Kiadóval kapcsolatban megjelent posztunk megjelenése után keresett meg minket egy budapesti gimnázium tanára, maga is tankönyvszerző a tankönyvlisták és -akkreditáció körüli kavarással kapcsolatban. Forrásunk szerint december óta állnak a tankönyvek akkreditáció, az EMMI által kiadott ajánlásba akkreditálatlan, úgynevezett kísérleti tankönyvek kerültek, közben pedig a piacvezető Száray-féle történelemkönyv nem került fel a emberminisztérium szűk listájára csak az ennél bővebb tankönyvlistára. A KLIK-hez tartozó iskolára azonban az EMMI listája vontatkozik. Még jobb: van olyan tárgy, amihez nem hagytak jóvá könyvet.
A tankönyvkiadás körüli kavarás már régóta folyik. Az Indexen már tavaly augusztusban megjelent, hogy az állam egyrészt a Nemzeti Közszolgálati és Tankönyvkiadó (nem keverendő az időközben Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadóra átkeresztelt Nemzeti Tankönyvkiadóval) révén belépett a tankönyvbizniszbe, másrészt magánkiadók megszerzésén is gondolkodik. Az akkori cikkben még a Mozaik Kiadóról volt szó, múlt hétre kiderült, hogy végül az Apáczai Kiadót sikerült megszereznie a kormánynak, amely Hoffmann Rózsa szerint abban hisz, hogy minél kisebb a verseny, annál olcsóbbak a könyvek.
De vissza a tankönyvakkreditációhoz. Jelenleg két lista létezik a tankönyvekről. Az egyik egy viszonylag sok könyvet tartalmazó adatbázis, a Közoktatási Tankönyvjegyzék. Erre a listára akkor kerülhet fel egy könyv, ha keresztül megy az akkreditációs folyamaton. A másik lista az EMMI által kiadott ajánlás. Az ebben megtalálható jóval kisebb számú tankönyvek használata engedélyezett a KLIK-hez tartózó iskolákban. Praktikusan ide tartozik majdnem minden iskola, kivétel például az egyházi fenntartású iskolák és a magánintézmények, illetve az egyetemi gyakorlóiskolák. Forrásunk szerint a nem KLIK-es iskolák ,,talán” a bővebben tankönyvjegyzékből választhatnak.
További problémának tűnik a tankönyvlisták esetlegessége. Konkrét példaként hozta forrásunk Száray Miklós piacvezető történelemkönyv-sorozatát. Én is ebből tanultam 10 évvel ezelőtt. Ennek a sorozatnak az első kötete (7. osztály) a bővebb akkreditációs listára még felfért, a szűkebb EMMI-s listára már nem. Viszont ami még durvább, hogy a következő kötet (8. osztály) már a bővebb listán sincs rajta, ugyanis nem lett akkreditálva a folyamat leállása miatt. Úgyhogy, aki ebből a sorozatból kezdte oktatni hetedikeseit idén, annak most nem lesz könnyű dolga.
Forrásunk harmadik problémás pontként hozta, hogy a szűkitett EMMI-s listán elsőként mindig egy új ,,Kísérleti tankönyv” szerepel. Ezekről a tankönyvekről azt lehet tudni, hogy
Ismeretterjesztő videónkban a hazai lakásállomány korszerűsítésével és az energiaproblémákkal foglalkozunk a rezsicsökkentés viszonylatában.
Közérdekű adatigénylést küldtünk a tankerületi központoknak, hogy többet tudjunk az iskolák higiéniai állapotáról, de nem mindenhonnan kaptunk választ.
Négy hónapja lépett hatályba a Budapesti Corvinus Egyetem új kommunikációs szabályzata, amit az egyetem több oktatója, köztük Ádám Zoltán is bírált.
Tizenhat külön tüntetést jelentettek be a szervezők június 5-re, hogy megfeleljenek a fokozatosan feloldott védelmi intézkedéseknek. Jámbor András és a...