
„A közoktatás benne ragadt egy ötven évvel ezelőtti állapotban” - beszélgetés a magyar oktatás helyzetéről
Február végén a közoktatás helyzetéről szervezett előadást a Belvárosi Szabadegyetem.
Közel három éve indult el a küzdelmünk a Klebelsberg Központ, vagyis a hírhedt KLIK ellen. A tanári fizetések csúszásáról szerettünk volna információkat kapni, de még a jogerős ítélet után másfél évvel sem kaptuk meg az adatokat. Meguntuk a várakozást, postáztuk a feljelentést.
Talán az ELTE ÁJK Hallgatói Önkormányzatával kapcsolatos ügyeink sem nyúltak olyan hosszúra, mint a közoktatási szervezésért felelős KLIK-kel szembeni adatigénylésünk. 2015-ben olyan hírek érkeztek a tanári érdekvédelmi szervektől, hogy a fizetések jelentős időket csúsznak. Vázoljuk fel a történetet:
2015. augusztus: közérdekű adatigénylést nyújtottunk be a KLIK-nek, a teljesítés határideje 30 nap.
2015 ősze: bepereltük a KLIK-et.
2016. február 10.: a második tárgyaláson együttműködőnek mutatkozó szervezet megígérte, hogy kiadja számunkra az adatokat. Március végét szabták meg határidőnek.
2016. április 15.: mivel nem adták ki az adatokat, ezért az ÁO szerkesztői személyesen mentek a KLIK irodájába érdeklődni. Itt Magda Balázs biztonsági vezető – aki az adatok kiadásáért is felelős – 2016 legszebb taktikai visszavonulását mutatta be, ami egy hátsó lépcsőn való elmenekülést jelent. Bátor Sir Robin Magda Balázs természetesen ezek után sem adta ki az adatokat. A közpénzből fenntartott állami szerv átvert minket. A pert újraindítottuk.
2016. június: elsőfokon pert nyertünk a KLIK ellen, akik viszont késve nyújtják be a fellebbezésüket, így a végzés 2017 januárjára jogerőre emelkedhetett.
2018. május 30.: még mindig nem kaptunk semmit, ezért feljelentettük a KLIK-et.
A KLIK azzal, hogy nem adja ki az adatokat, megvalósította a „közérdekű adattal visszaélés” tényállását, amely vétségnek minősül, és a felelős akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Reméljük, hogy erre nem kerül sor, és a KLIK hajlandó lesz a magyar törvényeket betartani.
Február végén a közoktatás helyzetéről szervezett előadást a Belvárosi Szabadegyetem.
Változatos módokon igyekeznek megoldani a pedagógushiányt az iskolák, egyre gyakoribb például, hogy tanári diploma nélkül foglalkoztatnak tanárokat.
Három olyan pedagógussal beszélgettünk, akik kényszermegoldásból saját tantárgyukon felül reáltárgyakat is tanítanak vagy tanítottak az iskolájukban.
Az elszálló energia-, benzin-, és élelmiszerárak a tanodákat is nehéz helyzetbe hozzák, az állami finanszírozás nem elég a működési költségekre.