
Gyöngyöspata önerőből nem tud kártérítést fizetni a szegregált roma tanulóknak
Tavaly jogerős ítélet született arról, hogy összesen 99 millió forintot kap 60 roma tanuló, akiket származásuk miatt hátrányos megkülönböztetés ért...
Több oktatással foglalkozó gazdasági társaság van Lipták Lajos volt nyíregyházi fideszes önkormányzati képviselő családjának tulajdonában. A korábban Lipták Lajos, jelenleg a felesége tulajdonában álló Tett Oktatási Nonprofit Közhasznú kft.-t az Állami Számvevőszék az év elején vizsgálta. Jelentésében az ÁSZ megállapította, hogy a köznevelési intézményt fenntartó cég nem teremtette meg a költségvetési támogatások szabályszerű felhasználásának feltételeit, nem biztosította a támogatások felhasználásának elszámoltathatóságát és átláthatóságát.
Az Állami Számvevőszék ellenőrzésének célja annak megállapítása volt, hogy Lipták feleségének cége szabályszerűen gazdálkodott-e a központi költségvetésből kapott támogatásokkal.
A köznevelési intézményeket fenntartó cég 5 megye 26 településén rendelkezett köznevelési feladat ellátására hatósági engedéllyel, és mintegy 5200 diák oktatásáról gondoskodott. 2014-ben még 400 millió forint közpénzt kapott az intézményfenntartó cég, majd ez az összeg évenként nagyjából a felére csökkent, így 2017-ben már csak közel 100 millió forint közpénzzel gazdálkodott. A jelentés a 2014-től 2017-ig terjedő időszakra tesz megállapításokat.
„A Fenntartó a költségvetési támogatások szabályszerű felhasználásának feltételeit nem teremtette meg. A támogatásokat 2014-2016-ban nem szabályszerűen fordította intézménye működtetésére, 2017-ben pedig nem biztosította a támogatás felhasználásának ellenőrizhetőségét.” – írja az Állami Számvevőszék összegző megállapításában az intézményeket fenntartó cég gazdálkodásáról.
A jelentés kifejti, hogy a cég „nem határozta meg az intézmény által kérhető térítési díj és tandíj megállapításának szabályait, valamint a szociális alapon adható kedvezmények feltételeit.” Megállapításukban leírják, hogy a támogatások cél szerinti felhasználását nem tudta igazolta a fenntartó, és a nyilvánosság tájékoztatását sem biztosították megbízható módon a közpénzek felhasználásáról.
Lipták a 2010. évi önkormányzati képviselő választáson a Fidesz-KDNP színeiben lett önkormányzati képviselő. Ma nyelviskola, üzleti iskola és a Tett oktatási intézményhálózat tartozik a családja érdekeltségébe. Emailben kerestük Lipták Lajost, aki válaszában elismert hiányosságokat, az Állami Számvevőszék vizsgálatát viszont kritizálta.
„A jelentésnek vannak olyan részei, amellyel egyet értettünk. Pl. a belső szabályzatok aktualizálása. De ezek sem a hanyagság miatt keletkezetek, hanem a gyakori jogszabály változások miatt. Ezek nem olyanok, ami bármilyen módon is sértették az állami pénzekkel gazdálkodást. Legalább is kárt nem okoztak.”
Lipták a jelentés több megállapítását kifogásolta az ÁSZ-nak küldött reagálásában, de mint mondja, nem foglalkoztak az észrevételeivel.
„Viszont olyan része is van, ami abszurd, és hiába adtam rá értelmes magyarázatot, mintha nem is írtam volna semmit, volt a reakció. Pl. 2017. 09-től már nem kaptunk állami támogatást új tanulókra. 2018 májusában levizsgáztak (közel 160 fő) az utolsó normatívás tanulók.”
A nem állami humánszolgáltatók ellenőrzésének részeként vizsgálta az Állami Számvevőszék az intézmény működését, aminek most a hiányosságok pótlásáról szóló intézkedési tervet kell küldenie az ÁSZ-nak.
Cikk szerzője: Uzonyi Ádám
Tavaly jogerős ítélet született arról, hogy összesen 99 millió forintot kap 60 roma tanuló, akiket származásuk miatt hátrányos megkülönböztetés ért...
Februárban mutatta be a Partizán azt a videóriportját, amiből kiderült, hogy Daróczi Csilla, Budafok-Tétényi Család- és Gyermekjóléti Központjának volt vezetője...
Az Egyesült Királyságban idestova 3 évvel ezelőtt kezdődtek meg azok a szakszervezeti megmozdulások, amelyek idén februárban a brit történelem valaha...
A koronavírus következtében mintegy 160-170 ezer embert bocsátottak el a magyar cégek a Gazdaságkutató Intézet (GKI) korábbi felmérése szerint –...